Unieważnianie umów

Unieważnienie umów kredytowych w złotówkach

Dział prawny / siedziba PGDR Bielsko-Biała

W związku z dużym zainteresowanie w kwestii składania pozwów, które miały na celu unieważnienie umów w walutach, rodzi się pytanie czy jest możliwość unieważnienia umowy kredytowej w złotówkach?

Oczywiście, prawo przewiduje taką możliwość dla tzw. “złotówkowiczów”. Jednak w pierwszej kolejności należy określić, z czego wynika problematyka związana z kredytami w złotówkach.

Powodem umożliwiającym unieważnienie umowy kredytowej w złotówkach jest zastosowanie klauzul abuzywnych przez bank, czyli naruszenie przepisów prawa, których stosowanie obowiązuje wszystkie instytucje bankowe. 

W takim przypadku wybór jest prosty – mianowicie, należy złożyć pozew do sądu, który może stwierdzić nieważność umowy kredytowej. 

Stosowanie przez bank niedozwolonych klauzul, naraża kredytobiorcę na spore starty finansowe, a jako konsument, w związku z wprowadzeniem Cię w błąd, masz prawo ubiegać się od banku anulowania wszystkich kosztów kredytu.

Czego dotyczy unieważnienie umowy kredytowej?

 

Możliwość unieważnienia umowy, dotyczy każdej umowy kredytowej w złotówkach, w której został zastosowany tzw. wskaźnik WIBOR. 

Nie ma ograniczeń kwotowych, jak w przykładzie Sankcji Kredytu Darmowego. Unieważnienie może dotyczyć również kredytu hipotecznego. Nie ma również ramy czasowej związanej z datą przedawnienia.

Warto dodać, że prawo skorzystania z możliwości unieważnienia umowy kredytowej ze wskaźnikiem WIBOR, obowiązuje tylko do roku od wygaśnięcia umowy kredytowej.

 

Czy takie unieważnienie umowy jest dla mnie korzystne?

 

Oczywiście, że tak ! Mianowice, nie musisz spłacić bankowi kolejnych rat, które zawierają odsetki, ubezpieczenie, prowizję, WIBOR czy marżę. Zwracasz bankowi dokładnie tyle, ile pożyczyłeś czyli sam kapitał. 

Warto dodać, że po takim unieważnieniu konsument musi w ciągu 30 dni od prawomocnie wygranej sprawy oddać bankowi pozostały do spłaty kapitał !

 

 

Jak sprawdzić czy moja umowa kredytowa nadaje się do unieważnienia?

 

Jeśli zastanawiasz się,  czy Twoja umowa jest zgodna z prawem, nie czekaj i skontaktuj się z nami! Prześlij jej skan drogą mailową (kancelaria@pgdr.pl), a nasz zespół dokona bezpłatnej analizy dokumentów w ciągu 48H roboczych. Następnie skontaktujemy się z Tobą, aby ustalić wspólny plan działania.

 

Nie zwlekaj, masz zbyt dużo do stracenia!