Psychologia długu

PSYCHOLOGIA DŁUGU

Kredyty, pożyczki, zobowiązania. W obecnym czasie ma je każdy. Kiedy mamy możliwość do ich spłaty – problemu nie ma. Jednak w życiu bywa różnie. Zdarzają się sytuacja, kiedy tracimy płynność finansową a my stajemy przed wyborem: spłacić kolejną ratę czy kupić chleb?

„Pomoc zadłużonym”.

W Internecie roi się od ogłoszeń firm zajmujących się pomocą dla osób zadłużonych. No właśnie. Pomocą? Czy aby na pewno? Czy ta pomoc polega tylko na unieważnieniu nakazu zapłaty a potem „Człowieku radź sobie sam”? Często tak. Bo posiadanie długów to nie tylko same problemy finansowe. To szereg innych mechanizmów. Biorąc pod uwagę, że „nie warto kopać studni, kiedy pali się już dom” takie rozwiązanie ma swoje dobre strony. Zatrzymanie działań komornika czy firm windykacyjnych daje zadłużonemu lekki oddech. Jednak nie jest to dalej rozwiązanie problemów. To tylko chwilowe załagodzenie sytuacji.

Zadłużenie a psychologia.

Jak już wcześniej było wspomniane, same problemy finansowe to szereg innych mechanizmów. Z całą odpowiedzialnością można powiedzieć, że z zadłużeniem nierozerwalnie związane są również wyzwania natury psychologicznej. Nieprzespane noce, ciągły płacz, silny stres czy depresja często występują właśnie jako pakiet dodatkowy u osób, które z problemem zadłużenia borykają się na co dzień. Taka sytuacja nie pozostaje również bez znaczenia dla innych członków rodziny (partnerów czy dzieci). Również wstyd i obniżenie samooceny to częste przypadłości, które osób dotkniętych trudnościami w spłatach swoich zobowiązań.

Kompleksowe rozwiązanie problemów – klucz do poprawy sytuacji zadłużonych.

Jednak apokaliptyczna wizja związana z problemami zadłużonych nie musi się ziścić. Dlaczego? Bo jesteśmy my! Nasz zespół składa się z profesjonalnej kadry, która ściśle ze sobą współpracując prowadzi sprawę kompleksowo.
Aleksandra Kratki
Specjalista ds organizacji

Jako jedyni w Polsce angażujemy do wsparcia psychologa, który przygotowuje zadłużonego do rzetelnej pracy z doradcami i prawnikami z naszego zespołu.

Biorąc pod uwagę fakt, iż zadłużeni w sytuacji braku płynności finansowej funkcjonują podobnie jak osoby w ostrym kryzysie psychologicznym, nasz psycholog w sposób umiejętny ustabilizuje emocje naszych klientów, aby mogli jak najbardziej adekwatnie opisać prawnikom swoją sytuację. Należy pamiętać, że tylko pełen ogląd sytuacji pozwoli naszym specjalistom doprowadzić sprawę do szczęśliwego zakończenia, którym jest nie tylko wolność finansowa, ale również i wolność emocjonalną. Często również dzięki takim działaniom jest szansa na wsparcie całej rodziny i zażegnania wszelkich konfliktów.

Nowe życie po długach

Później pozostaje już tylko rozpoczęcie nowego życie, ale tym razem na innych warunkach. Również w tym przypadku kompleksowość to podstawa. Kiedy klient stanie już na nogi i poradzi sobie z problemami pod kątem psychologicznym, i prawnym, otwierają się przed nim nowe możliwości. Teraz z czystym sumieniem i czystą głową może np. zacząć działalność gospodarczą czy znaleźć nową pracę. Bez stresu, obciążenia czy niepewności. To moment, kiedy na drodze klienta staje nasz psycholog, jednak tym razem do jego zadań należy pomoc w odkryciu potencjału, podpowiedź dotycząca ścieżki kariery czy rozwoju zawodowego. Jest to także pole do działania pod kątem motywacji czy rozwoju osobistego, który w kolejnych sytuacjach kryzysowych będzie służył wsparciem czy radą.

Nowe życie po długach.

Czytając powyższy artykuł zapewne zadajesz sobie pytanie CZY DA SIĘ ZACZĄĆ NOWE ŻYCIE PO DŁUGACH? Nasza odpowiedź brzmi: ZDECYDOWANIE TAK! Nie ma sytuacji bez wyjścia, tak jak nie ma domów bez drzwi. Zawsze jest możliwość zacząć od nowa – a prawda jest taka, że wszystko zależy od nas samych. Dlatego można działać na zasadzie zaklejania rany plastrem, ale można też kompleksowo ją oczyścić, zdezynfekować i opatrzyć. Jaką ścieżkę wybierzesz zależy od Ciebie. My ze swojej strony możemy być przy Tobie i służyć pomocą, bo wychodzimy z założenia, że TY MASZ PYTANIE a MY MOŻEMY WSKAZAĆ CI ODPOWIEDŹ. Dlatego zapraszamy Cię do skorzystania z kompleksowego rozwiązania swoich wyzwań – RAZ NA ZAWSZE!
Karolina Iwasiów PGDR
Karolina Iwasiów / Asystent działu prawnego