Gdzie sprawdzić swoje zadłużenie?

Post Aga

Post Aga

🤔 GDZIE SPRAWDZIĆ SWOJE ZADŁUŻENIE

Wiele osób pisze do nas, że chciałoby skorzystać z możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej, ale nie wiedzą jakie mają zadłużenie, ani gdzie aktualnie ono się znajduje.
Żyjąc od lat z jarzmem długów, nie odbierając korespondencji, ze względu na stres lub w związku ze zmianą miejsca zamieszkania.
Czynniki te doprowadziły do tego ,że faktycznie dłużnik nie wie jakie zobowiązania na nim ciążą i gdzie może je znaleźć. Istnieje kilka miejsc, które umożliwiają sprawdzenie, gdzie mamy długi, o których nie wiemy lub o których zapomnieliśmy:

➡️Pierwszym z nich jest Biuro Informacji Kredytowej.
BIK to najpopularniejsza baza osób posiadających zobowiązania finansowe. Wystarczy kliknąć w link https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/raport-bik i pobrać raport, którego aktualny koszt wynosi 54 zł.
Znajdziemy w nim informację na temat istniejących kredytów danej osoby oraz dowiemy się czy dana wierzytelność jest nadal wymagana przez pierwotnego wierzyciela, czy też została przez niego sprzedana w ramach cesji.

➡️Kolejnym miejscem jest Elektroniczne Postępowanie Upominawcze, które stanowi popularne narzędzie stosowane przez wierzycieli. By uzyskać dostęp do jego bazy wystarczy założyć konto klikając w link: https://www.e-sad.gov.pl/rejestracjaWybor.aspx .
Po weryfikacji zgłoszenia otrzymamy dane do logowania w systemie. Platforma jest bezpłatna i znajdziemy w niej wszystkie pozwy jakie były złożone w e-sądzie oraz nakazy zapłaty.

➡️Komornicy.
Osoby, których zobowiązania znajdują się na etapie egzekucji komorniczej, dowiedzą się o nich listownie. Jeżeli wiemy, że mamy komorników, ale nie bardzo orientujemy się ilu i jakich, możemy to sprawdzić w oddziale swojego banku lub za pośrednictwem aplikacji bankowej.
Mając dane komornika możemy zwrócić się do niego o wydanie zaświadczenia o aktualnym stanie naszych zobowiązań.

➡️Są jeszcze takie miejsca jak BIG, ERIF, KRZ, KRD , ale pierwsze trzy miejsca podane powyżej w zupełności wystarczą.

Czego nie robimy
Przede wszystkim nie wyrzucamy, ani nie niszczymy korespondencji przychodzącej od wierzycieli. Odkładajmy te pisma w jedno miejsce, ponieważ będą one przydatne w momencie kiedy podejmiemy decyzję, że chcielibyśmy się oddłużyć i zacząć żyć z czystą kartą.🙂

Zapraszam na bezpłatne konsultacje, ☎️tel.455441401
Agnieszka Gałęzka